Jawno

Ile zapłacisz za mieszkanie przy stacji metra w Warszawie: ceny lokali w złotych, a nie tylko za m²

PL Redakcja: Vladyslav Moroz Aktualizacja: 10 min czytania

Cena za metr kwadratowy mówi, jak drogo jest przy danej stacji, ale nie mówi, czy mieszkanie zmieści się w Twoim budżecie. W naszym katalogu 7 nowych inwestycji leży do ok. 1 km w linii prostej od czynnej stacji metra i wszystkie stoją przy linii M2. Lokale w nich kosztują od 497 943 zł (Konopacka, od 26,0 m²) do 2 513 327 zł (Srebrna 5). Najtańsze lokale w pięciu z tych siedmiu inwestycji kosztują poniżej 800 000 zł (stan na 4 października 2026 r.). Tekst pokazuje widełki cen całych lokali, tłumaczy, jak policzyć cenę z ceny za m² i co dopłacić.

Wszystkie kwoty pochodzą z plików cenowych, które deweloperzy publikują na portalu dane.gov.pl (art. 19b ustawy deweloperskiej, t.j. Dz.U. 2026 poz. 880). Obejmują 22 inwestycje z naszego katalogu i 960 lokali w ofercie, a nie cały rynek Warszawy. Odległość liczymy w linii prostej od punktu inwestycji na mapie do stacji.

Ile kosztują całe lokale w inwestycjach przy stacjach?

Poniżej widełki cen lokali i metraży w siedmiu inwestycjach położonych do ok. 1 km od czynnej stacji, od najtańszego lokalu w ofercie (stan na 4 października 2026 r.):

Przesuń tabelę w bok, żeby zobaczyć wszystkie kolumny. 

InwestycjaStacja (linia)Odległość w linii prostejCena lokali, złPowierzchnia, m²Mediana, zł/m²
KonopackaSzwedzka (M2)ok. 629 m497 943 – 830 88026,0 – 46,218 650
Rezydencja LiwskaBródno (M2)ok. 899 m575 000 – 1 185 00033,8 – 79,116 138
Kowalskiego 37Trocka (M2)ok. 206 m660 219 – 1 615 00044,3 – 108,314 600
Premiera BemowoBemowo (M2)ok. 380 m719 842 – 1 266 85431,4 – 68,019 143
NU!Rondo Daszyńskiego (M2)ok. 607 m780 000 – 2 141 00029,4 – 95,924 500
Srebrna 5Rondo Daszyńskiego (M2)ok. 529 m1 089 878 – 2 513 32738,7 – 74,930 448
RzepichyTrocka (M2)ok. 206 m1 137 017 – 1 524 47485,5 – 121,012 100

Opracowanie własne na podstawie danych z dane.gov.pl (stan na 4 października 2026 r.). Ceny brutto z plików deweloperów, bez miejsca postojowego i komórki. Plik Rezydencji Liwskiej ma datę danych 2 października 2026 r.

Z tabeli wynikają trzy rzeczy, które mediana za m² ukrywa:

  • Poniżej 600 000 zł najtańsze lokale mają tylko dwie inwestycje: Konopacka (497 943 zł) i Rezydencja Liwska (575 000 zł).
  • Poniżej 800 000 zł zejdzie najtańszy lokal w pięciu inwestycjach: poza dwiema wymienionymi także w Kowalskiego 37 (660 219 zł), Premierze Bemowo (719 842 zł) i NU! (780 000 zł). W Srebrnej 5 i Rzepichach najtańszy lokal kosztuje ponad milion złotych.
  • Najniższa mediana za m² nie oznacza najtańszego mieszkania. Rzepichy mają najniższą medianę (12 100 zł/m²), ale to cztery duże lokale na parterze od 85,5 m², a najtańszy kosztuje 1 137 017 zł.

Ceny wyjściowe dotyczą zwykle najmniejszych lokali, więc nie traktuj ich jako ceny typowego mieszkania. Oferta zmienia się z dnia na dzień, dlatego przed decyzją sprawdź aktualny cennik dewelopera.

Jak z ceny za m² policzyć cenę mieszkania?

Cenę lokalu otrzymasz, mnożąc cenę za m² przez powierzchnię użytkową. Przykład poglądowy dla lokalu o powierzchni 45 m² (to rachunek, a nie oferta; cenę konkretnego lokalu podaje cennik dewelopera):

Przesuń tabelę w bok, żeby zobaczyć wszystkie kolumny. 

Punkt odniesieniaCena za m², zł45 m² × cena za m², zł
Kowalskiego 37 (mediana)14 600657 000
Mediana wszystkich 880 lokali z ceną za m² w naszym zbiorze16 696751 320
Srebrna 5 (mediana)30 4481 370 160

Ta sama powierzchnia przy dwóch stacjach M2 różni się więc w rachunku o ponad 700 000 zł. Różnicę robi głównie dzielnica i sama inwestycja, a nie odległość do stacji. Dlatego nie podajemy procentowej „dopłaty za metro”: przy 22 inwestycjach nie da się oddzielić wpływu stacji od wpływu dzielnicy i konkretnego osiedla.

Dla porównania z całym miastem: według NBP średnia cena ofertowa na rynku pierwotnym Warszawy w II kwartale 2026 r. wynosiła 18 488 zł/m², a średnia cena transakcyjna 16 783 zł/m². To średnie z innej próby i liczone inną metodą niż nasze mediany.

Co dopłacić do ceny z pliku dewelopera?

Ceny w tabelach nie obejmują miejsca postojowego ani komórki lokatorskiej, bo deweloperzy sprzedają je osobno. W Konopackiej plik wskazuje obowiązkową komórkę lokatorską u 9 z 18 lokali, w cenie 23 600–68 000 zł (mediana 42 800 zł). Tę kwotę dodaj do ceny mieszkania, więc cena wyjściowa 497 943 zł nie jest ceną całkowitą dla każdego lokalu w tej inwestycji. Przegląd dopłat, które warto sprawdzić w cenniku, znajdziesz w tekście o dodatkowych opłatach doliczanych do ceny mieszkania. Jeśli nie kupujesz auta, miejsce postojowe możesz pominąć, ale sprawdź w cenniku, czy w danej inwestycji nie jest obowiązkowe.

Czy bliżej metra znaczy drożej?

Starsze badania mówią, że tak, ale dotyczą wyłącznie M1 i powstały przed otwarciem stacji M2 na Targówku, Bródnie i Bemowie. Home Broker w grudniu 2014 r. podał, że lokale do 5 minut pieszo od stacji były droższe o 7,2% na Bielanach, 12,3% na Mokotowie, 13,9% na Ursynowie i 21,4% na Żoliborzu. W pracy z 2016 r. (P. Torzewski, rynek pierwotny Ursynowa) każdy kolejny kilometr od stacji M1 oznaczał cenę niższą o ok. 172 zł/m², czyli o 2,35%.

W naszych danych z jednego dnia prostej zależności nie widać. Najdroższa okazuje się grupa inwestycji położonych 1–1,5 km od stacji, bo trafiły do niej inwestycje z Woli, Mokotowa i Pragi-Północ (mediana 26 802 zł/m² dla lokali w tej grupie). W grupie do 500 m od stacji, czyli dwóch inwestycjach na Targówku i jednej na Bemowie, mediana wynosi 17 423 zł/m². Porównuj więc konkretne inwestycje przy stacjach, z których naprawdę będziesz korzystać.

Które stacje są czynne, a które dopiero planowane?

Stacje z tabeli już działają. Daty otwarcia czterech z nich: Szwedzka i Trocka od 15 września 2019 r., Bemowo od 30 czerwca 2022 r., Bródno od 28 września 2022 r. Płacisz więc za dojazd, który już istnieje.

Dla nowego odcinka M2 na Bemowie (stacje Karolin, Chrzanów i Lazurowa) Metro Warszawskie prowadzi testowe przejazdy od 14 września 2026 r., ale nie podało daty otwarcia (stan na październik 2026 r.). Linia M3 jest na etapie projektowania i nie ma oficjalnej daty otwarcia. Najbliżej planowanych stacji M3 leżą w naszym katalogu Park Skandynawia (ok. 377 m od stacji Jana Nowaka-Jeziorańskiego) i Metro Art (ok. 709 m od stacji Mińska; punkt przybliżony). Do czynnych stacji M2 mają dziś odpowiednio ok. 4,9 km i ok. 1,9 km. Nie prognozujemy, jak przyszłe stacje wpłyną na ceny.

Cudzoziemiec kupujący mieszkanie przy metrze: najważniejsze zasady

Stan prawny na październik 2026 r.

  • Zezwolenie na lokal nie jest potrzebne. Samodzielny lokal mieszkalny cudzoziemiec nabywa bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, t.j. Dz.U. 2017 poz. 2278). Warszawa nie leży w strefie nadgranicznej (art. 8 ust. 3).
  • Sprawdź, co dokładnie kupujesz. Udział w gruncie i częściach wspólnych budynku zezwolenia nie wymaga. Jeśli jednak ustawa dotyczy Ciebie (nie jesteś obywatelem państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego ani Szwajcarii i nie masz innego zwolnienia), a razem z lokalem sprzedawany jest udział w odrębnej nieruchomości, np. w drodze dojazdowej, według wyjaśnień MSWiA zezwolenie jest potrzebne. Opłata skarbowa za zezwolenie to 1 570 zł, a rozpatrzenie trwa według MSWiA w praktyce 2–4 miesiące, czasem dłużej. Nabycie bez wymaganego zezwolenia jest nieważne (art. 6 ust. 1), więc zakres zakupu ustal przed rezerwacją.
  • Dokumenty będą po polsku. Ustawa deweloperska nie reguluje języka prospektu i umowy. Akt notarialny sporządza się po polsku; jeśli nie znasz polskiego i nie ma tłumaczenia, notariusz tłumaczy akt sam albo przez tłumacza przysięgłego. Notariusz odczytuje akt i musi upewnić się, że rozumiesz jego treść i znaczenie (art. 2 § 3, art. 87 § 1 pkt 1 i art. 94 § 1 Prawa o notariacie, t.j. Dz.U. 2026 poz. 614). Kwoty z cennika porównuj z oryginałem, a nie z automatycznym tłumaczeniem strony.
  • Czekanie na klucze to czas płacenia czynszu. Według GUS w 2025 r. budynek wielorodzinny w Polsce powstawał średnio 24,8 miesiąca od rozpoczęcia budowy do oddania do użytkowania (publikacja „Efekty działalności budowlanej w 2025 r.” z 30.06.2026). Jak ocenić realny termin, opisujemy w tekście o sprawdzaniu, czy deweloper odda inwestycję na czas.

Jak czytać te dane i czego w nich nie ma?

  • To nasz katalog, a nie cała Warszawa. Liczymy 22 inwestycje z 38 w katalogu, których pliki zawierają lokale z ceną: 960 lokali w ofercie, z czego 880 ma cenę za m² powierzchni użytkowej. Mediana dla tych 880 lokali to 16 696 zł/m² (stan na 4 października 2026 r.).
  • Punkt inwestycji jest przybliżony. Dokładną lokalizację mamy tylko dla czterech inwestycji: Jaśminowy Mokotów, Park Skandynawia, NU! i Stilla.
  • Linia prosta to nie trasa piesza. 600 m w linii prostej może oznaczać znacznie dłuższą drogę, jeśli po drodze są tory, ogrodzenia albo ruchliwa ulica. Zmierz trasę od wejścia do budynku do wejścia na stację i przejdź ją przed rezerwacją.
  • Lokal w ofercie nie zawsze jest wolny. Pliki Skanska dla Parku Skandynawia i Jaśminowego Mokotowa nie zawierają statusu lokalu, więc liczba lokali w ofercie jest tam prawdopodobnie zawyżona.
  • To jedno zdjęcie rynku, a nie trend. Dane pochodzą z plików z 28 września – 4 października 2026 r., więc nie pokazują, czy ceny przy danej stacji rosną, czy spadają.

Szczegóły dla osób dojeżdżających do Centrum opisujemy w tekście o cenach m² przy stacjach M1 i M2, a o budżecie osoby bez samochodu w tekście o mieszkaniu bez auta przy metrze. Położenie inwestycji względem linii zobaczysz na mapie nowych inwestycji z liniami metra.

FAQ

Ile kosztuje mieszkanie przy metrze w Warszawie w złotych?

W naszym katalogu 7 inwestycji leży do ok. 1 km w linii prostej od czynnej stacji metra. Ceny lokali w nich zaczynają się od 497 943 zł (Konopacka, od 26,0 m²), a sięgają 2 513 327 zł (Srebrna 5). Poniżej 800 000 zł są najtańsze lokale w pięciu z siedmiu inwestycji. Stan na 4 października 2026 r., opracowanie własne na podstawie danych z dane.gov.pl.

Jak z ceny za m² policzyć cenę mieszkania?

Pomnóż cenę za m² przez powierzchnię użytkową lokalu. Dla 45 m² mediana całego zbioru (16 696 zł/m²) daje 751 320 zł, ale to tylko rachunek poglądowy: cenę konkretnego lokalu podaje cennik dewelopera, a zależy ona m.in. od piętra i układu. Do ceny doliczasz ewentualną komórkę lokatorską i miejsce postojowe, jeśli są sprzedawane osobno.

Czy za mieszkanie przy metrze zapłacę mniej niż 800 tys. zł?

W części inwestycji tak. Według plików deweloperów z 28 września – 4 października 2026 r. najtańsze lokale przy czynnych stacjach M2 kosztują: Konopacka 497 943 zł, Rezydencja Liwska 575 000 zł, Kowalskiego 37 (660 219 zł), Premiera Bemowo 719 842 zł i NU! 780 000 zł. To ceny wyjściowe, nie typowe: lokale te są małe, a oferta zmienia się z dnia na dzień.

Czy cudzoziemiec potrzebuje zezwolenia na zakup mieszkania przy metrze?

Na samodzielny lokal mieszkalny nie (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, stan prawny na październik 2026 r.). Zezwolenie bywa potrzebne, gdy razem z lokalem kupujesz udział w odrębnej nieruchomości, np. w drodze dojazdowej; opłata skarbowa za zezwolenie to 1 570 zł.

Czy warto kupować przy planowanej stacji M3 albo na nowym odcinku M2 na Bemowie?

Licz na stacje, które już działają. Dla M3 i nowego odcinka M2 na Bemowie nie ma oficjalnej daty otwarcia (stan na październik 2026 r.); testowe przejazdy na Bemowie trwają od 14 września 2026 r. Nie prognozujemy, jak budowa wpłynie na ceny.


Wybrałeś inwestycję przy stacji, z której będziesz dojeżdżać? Napisz do nas przed pierwszą wizytą w biurze sprzedaży dewelopera. Zgłosimy Cię jako naszego klienta jeszcze przed tą wizytą i pójdziemy na spotkanie razem, a wcześniej przejdziemy z Tobą przez prospekt informacyjny i projekt umowy oraz wskażemy, o co zapytać dewelopera lub prawnika. Kupujący na rynku pierwotnym nie płaci nam wynagrodzenia. Nasze wynagrodzenie przy rynku pierwotnym wynika z umów z deweloperami. Obsługujemy w 7 językach.

Jawno · +48 692 649 839 · infojawno@gmail.com

Tekst ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną. Stan prawny na październik 2026 r.

Masz pytanie? Zapytaj przed wizytą w biurze sprzedaży

Pomożemy porównać inwestycje i sprawdzić dokumenty, a do biura sprzedaży pójdziemy razem z Tobą. Na rynku pierwotnym kupujący nie płaci nam wynagrodzenia.

Materiał przygotował pośrednik w obrocie nieruchomościami. Kolejność i dobór inwestycji w tekście nie zależą od wynagrodzenia pośrednika. Tekst nie jest poradą prawną ani podatkową.

Inne poradniki

Wszystkie poradniki