Jawno

Mieszkanie bez samochodu w Warszawie: które nowe inwestycje leżą przy metrze i co doliczyć do budżetu

PL Redakcja: Vladyslav Moroz Aktualizacja: 10 min czytania

Nie masz auta i nie planujesz go kupować, a do pracy lub na uczelnię dojeżdżasz do centrum. Wtedy pytanie „ile kosztuje m² przy metrze” to tylko połowa decyzji. Druga połowa to droga do stacji, rzeczy, które i tak dopłacisz (komórka, czasem miejsce postojowe), oraz to, czy stacja, z której chcesz jeździć, już działa. W naszym katalogu 7 inwestycji leży do ok. 1 km w linii prostej od czynnej stacji metra, wszystkie przy linii M2. Mediana ceny za m² w nich wynosi od 12 100 zł (Rzepichy, tylko 4 duże lokale) i 14 600 zł (Kowalskiego 37) do 30 448 zł (Srebrna 5 przy Rondzie Daszyńskiego). Stan na 4 października 2026 r.

Wszystkie liczby pochodzą z cenników, które deweloperzy publikują na portalu dane.gov.pl (art. 19b ustawy deweloperskiej, t.j. Dz.U. 2026 poz. 880). To 22 inwestycje z naszego katalogu i 960 lokali w ofercie, a nie cała Warszawa. Odległość liczymy w linii prostej od punktu inwestycji na mapie do stacji. Opracowanie własne na podstawie danych z dane.gov.pl.

Stacja po stacji: gdzie szukać, jeśli jeździsz metrem

Zamiast jednej listy „blisko metra” łatwiej myśleć o stacji, z której będziesz korzystać. Stan na 4 października 2026 r.:

Przesuń tabelę w bok, żeby zobaczyć wszystkie kolumny. 

Stacja (linia)InwestycjaOdległość w linii prostejLokali w ofercieMediana, zł/m²
Trocka (M2)Kowalskiego 37ok. 206 m2514 600
Trocka (M2)Rzepichyok. 206 m412 100
Bemowo (M2)Premiera Bemowook. 380 m3119 143
Rondo Daszyńskiego (M2)Srebrna 5ok. 529 m1830 448
Rondo Daszyńskiego (M2)NU!ok. 607 m7424 500
Szwedzka (M2)Konopackaok. 629 m1818 650
Bródno (M2)Rezydencja Liwskaok. 899 m8816 138

Opracowanie własne na podstawie danych z dane.gov.pl (stan na 4 października 2026 r.). Ceny brutto z plików deweloperów, bez miejsca postojowego i komórki. Plik Rezydencji Liwskiej ma datę 2 października 2026 r.

Co z tego wynika dla osoby bez samochodu:

  • Najtańsze lokale w budżecie. Najniższa cena lokalu przy metrze to 497 943 zł w Konopackiej (od 26,0 m²) i 575 000 zł w Rezydencji Liwskiej (od 33,8 m²).
  • Niska cena m² nie zawsze oznacza tani lokal. Rzepichy to cztery duże mieszkania od 85,5 m², a najtańsze kosztuje 1 137 017 zł.
  • Stacje są już czynne. Szwedzka i Trocka działają od 15 września 2019 r., Bemowo od 30 czerwca 2022 r., Bródno od 28 września 2022 r. Płacisz więc za dojazd, który już istnieje, a nie za obietnicę.
  • Najbliżej M1 w katalogu jest Jaśminowy Mokotów: ok. 1 179 m od stacji Wilanowska.

Reszta katalogu leży dalej. 9 z 22 inwestycji jest oddalonych o ponad 3 km w linii prostej od czynnej stacji. Dla Włoch szybszy dojazd do centrum może dać kolej, a nie metro, o czym piszemy w tekście o dojeździe koleją z Ursusa i Włoch.

Co doliczyć, gdy nie kupujesz auta

Ceny w tabelach nie obejmują miejsca postojowego ani komórki lokatorskiej. Bez auta miejsce postojowe możesz pominąć, ale sprawdź w cenniku, co jest obowiązkowe. W inwestycji Konopacka u 9 z 18 lokali plik wskazuje obowiązkową komórkę za 23 600–68 000 zł (mediana 42 800 zł). Tę kwotę dodaj do ceny mieszkania. Ceny miejsc i komórek z cenników opisujemy w tekście o kosztach miejsca postojowego i komórki w Warszawie.

Czy bliżej metra znaczy drożej

Starsze badania mówią, że tak, ale dotyczą wyłącznie M1 i powstały przed otwarciem stacji M2 na Targówku, Bródnie i Bemowie. Home Broker w grudniu 2014 r. podał, że lokale do 5 minut pieszo od stacji były droższe o 7,2% na Bielanach, 12,3% na Mokotowie, 13,9% na Ursynowie i 21,4% na Żoliborzu. W pracy z 2016 r. (P. Torzewski, rynek pierwotny Ursynowa) każdy kolejny kilometr od stacji M1 oznaczał cenę niższą o ok. 172 zł/m², czyli 2,35%.

W naszych danych z jednego dnia prostej zależności nie widać. Mediana ceny za m² po grupach odległości od czynnej stacji (stan na 4 października 2026 r.):

Przesuń tabelę w bok, żeby zobaczyć wszystkie kolumny. 

Odległość od czynnej stacjiInwestycjiLokali z ceną za m²Mediana, zł/m²
do 500 m36017 423
501–1000 m419819 500
1001–1500 m35526 802
1501–3000 m310718 213
powyżej 3000 m946015 443

Najdroższa jest grupa 1–1,5 km, bo trafiły do niej inwestycje z Woli i Mokotowa. Odległość od stacji miesza się z dzielnicą i samą inwestycją, a przy 22 inwestycjach tych wpływów nie da się rozdzielić. Dlatego nie podajemy procentowej „dopłaty za metro”. Porównuj konkretne inwestycje przy stacjach, z których naprawdę będziesz korzystać.

Którą linią dojedziesz do Centrum

Stacja Centrum leży na linii M1. Linia M2 przecina M1 na stacji Świętokrzyska, sąsiedniej względem Centrum. Wszystkie siedem inwestycji z tabeli leży przy M2, więc do Centrum dojedziesz z jedną przesiadką albo dojdziesz pieszo ze Świętokrzyskiej. Po otwarciu odcinka ze stacjami Zacisze, Kondratowicza i Bródno 28 września 2022 r. Metro Warszawskie pisało o dojeździe do centrum „w niecałe 20 minut”. Czas w wagonie to tylko część drogi, dolicz jeszcze marsz do stacji i od stacji do biura. Orientacyjny czas dojazdu sprawdzisz w narzędziu Dojazd, a położenie inwestycji względem linii zobaczysz na mapie nowych inwestycji. To uproszczony model, nie rozkład jazdy.

Budowane i planowane stacje

Bemowo (M2). Trwa budowa odcinka ze stacjami Karolin, Chrzanów i Lazurowa. Metro Warszawskie prowadzi tam jazdy testowe od 14 września 2026 r., ale nie podało daty otwarcia (stan na październik 2026 r.). Premiera Bemowo leży ok. 380 m od czynnej stacji Bemowo i ok. 1 059 m od budowanej Lazurowej.

M3. Linia jest na etapie projektowania i nie ma oficjalnej daty otwarcia (stan na październik 2026 r.). Park Skandynawia leży ok. 377 m od planowanej stacji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a Metro Art ok. 709 m od planowanej stacji Mińska (punkt przybliżony). Od czynnych stacji M2 dzieli je dziś odpowiednio ok. 4,9 km i ok. 1,9 km. Wpływu przyszłych stacji na ceny nie prognozujemy. Więcej o terminach M3 na Gocławiu w tekście Gocław i metro M3, a o stacjach Trocka i Kondratowicza w tekście o Targówku przy M2.

Jeśli czytasz po polsku z trudem: co warto wiedzieć

Czekanie na klucze. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, a kupujesz lokal w budowie, czynsz płacisz do odbioru. Według GUS („Efekty działalności budowlanej w 2025 r.”) budynki wielorodzinne w Polsce w 2025 r. powstawały średnio 24,8 miesiąca. To średni czas samej budowy, a nie czas od podpisania Twojej umowy. Termin oddania lokalu sprawdź w umowie.

Zezwolenie MSWiA. Samodzielny lokal mieszkalny cudzoziemiec nabywa bez zezwolenia, niezależnie od obywatelstwa (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, t.j. Dz.U. 2017 poz. 2278). Wyjątkiem jest strefa przygraniczna, a Warszawa do niej nie należy (rozporządzenie MSWiA, Dz.U. 2005 nr 188 poz. 1580). Lokal użytkowy o przeznaczeniu garażowym lub udział w nim, czyli zwykle miejsce w hali garażowej, też kupisz bez zezwolenia, jeśli zakup wiąże się z Twoimi potrzebami mieszkaniowymi (art. 8 ust. 1 pkt 1a). Według wyjaśnień MSWiA udział w odrębnej nieruchomości sprzedawany razem z mieszkaniem (np. droga dojazdowa) może wymagać zezwolenia, więc poproś o sprawdzenie tego w projekcie umowy.

Dokumenty po polsku. Ustawa deweloperska nie reguluje języka prospektu i umowy. Umowę deweloperską zawiera się w formie aktu notarialnego (art. 40 ust. 1 ustawy deweloperskiej). Notariusz działa po polsku, a gdy strona nie zna polskiego i nie ma tłumacza, notariusz może sam tłumaczyć albo skorzystać z tłumacza przysięgłego (art. 2 § 3 i art. 87 § 1 pkt 1 Prawa o notariacie, t.j. Dz.U. 2026 poz. 614). Przed podpisaniem akt jest odczytywany, a notariusz powinien upewnić się, że rozumiesz jego treść (art. 94 § 1).

Skąd masz pieniądze. Notariusz i pośrednik, jako instytucje obowiązane na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (t.j. Dz.U. 2025 poz. 644), ustalają tożsamość klienta, a gdy jest to uzasadnione okolicznościami, sprawdzają źródło środków (art. 34 ust. 1). Dokumenty warto przygotować wcześniej.

Pobyt. Zakup mieszkania nie daje prawa pobytu. W ustawie o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. 2025 poz. 1079 ze zm.) nie ma takiej podstawy pobytu. Własny lokal może jedynie stanowić tytuł prawny do zamieszkania, który trzeba wykazać przy wniosku o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (art. 219a ust. 1, dodany ustawą Dz.U. 2025 poz. 1794, stosowany od 27.04.2026). Samo to zezwolenia nie daje.

Jeśli przeprowadzasz się z dziećmi, sprawdź przed rezerwacją, jak ustalić szkołę obwodową dla adresu inwestycji: stacja blisko domu nie oznacza, że blisko jest właściwa szkoła.

Jak czytać te dane i czego w nich nie ma

  • To nasz katalog, nie cała Warszawa. W zestawieniu jest 22 z 38 inwestycji katalogu, tych, które mają w plikach lokale z ceną. To 960 lokali w ofercie, z czego 880 ma podaną cenę za m² powierzchni użytkowej. Mediana dla 880 lokali to 16 696 zł/m² (stan na 4 października 2026 r.).
  • Punkt inwestycji jest przybliżony. Dokładne położenie mamy tylko dla czterech inwestycji: Jaśminowy Mokotów, Park Skandynawia, NU! i Stilla. Kowalskiego 37 i Rzepichy mają w danych ten sam punkt.
  • Linia prosta to nie trasa piesza. 600 m w linii prostej może oznaczać znacznie dłuższą drogę, gdy po drodze są tory, ogrodzenia lub ruchliwa ulica.
  • Lokal w ofercie nie zawsze jest wolny. W plikach Skanska dla Parku Skandynawia i Jaśminowego Mokotowa nie ma statusu lokalu, więc liczba lokali jest tam prawdopodobnie zawyżona.
  • To jeden odczyt, nie trend. Dane pochodzą z plików z okresu 28 września–4 października 2026 r. Nie widać z nich, czy ceny przy danej stacji rosną czy spadają.

Dla porównania: według NBP średnia cena ofertowa na rynku pierwotnym w Warszawie w II kwartale 2026 r. wyniosła 18 488 zł/m², a średnia cena transakcyjna 16 783 zł/m². To inna próba i inna metodyka niż nasze mediany.

FAQ

Ile kosztuje nowe mieszkanie przy metrze w Warszawie, jeśli nie mam auta?

W naszym katalogu 7 inwestycji leży do ok. 1 km w linii prostej od czynnej stacji metra, wszystkie przy linii M2. Mediana ceny za m² wynosi w nich od 12 100 zł (Rzepichy, 4 lokale) i 14 600 zł (Kowalskiego 37) do 30 448 zł (Srebrna 5 przy stacji Rondo Daszyńskiego). Stan na 4 października 2026 r., opracowanie własne na podstawie cenników deweloperów z dane.gov.pl.

Czy bez samochodu muszę kupować miejsce postojowe?

Ceny w naszych zestawieniach nie obejmują miejsca postojowego ani komórki lokatorskiej, bo deweloperzy sprzedają je osobno. Sprawdź w cenniku, co jest obowiązkowe: w inwestycji Konopacka u 9 z 18 lokali w pliku deweloper wskazuje obowiązkową komórkę za 23 600–68 000 zł (stan na 4 października 2026 r.).

Czy mieszkanie przy metrze jest droższe?

Starsze badania wskazują, że tak, ale dotyczą tylko linii M1. Home Broker w grudniu 2014 r. podał, że lokale do 5 minut pieszo od stacji były droższe o 7,2–21,4% zależnie od dzielnicy. W naszych danych z 22 inwestycji odległość od stacji miesza się z dzielnicą i konkretną inwestycją, więc procentowej dopłaty za metro nie podajemy.

Czy cudzoziemiec potrzebuje zezwolenia na zakup mieszkania przy metrze?

Nie. Samodzielny lokal mieszkalny cudzoziemiec nabywa bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, t.j. Dz.U. 2017 poz. 2278). Warszawa nie leży w strefie przygranicznej. Stan prawny na październik 2026 r.

Jak sprawdzić, ile naprawdę idzie się do stacji?

Nasze odległości to linia prosta od punktu inwestycji do stacji, a nie trasa piesza. U 18 z 22 inwestycji punkt na mapie jest przybliżony. Zmierz trasę od wejścia do budynku do wejścia na stację i przejdź ją przed rezerwacją, najlepiej o porze, w której będziesz jeździć do pracy.


Wybrałeś inwestycję przy stacji, z której będziesz jeździć? Napisz do nas przed pierwszą wizytą w biurze sprzedaży dewelopera: klienta zgłasza się deweloperowi, zanim sam do niego przyjdzie. Do biura sprzedaży pójdziemy razem, a przed podpisaniem przejdziemy z Tobą przez prospekt informacyjny i projekt umowy oraz wskażemy, o co zapytać dewelopera lub prawnika. Obsługujemy w siedmiu językach. Kupujący na rynku pierwotnym nie płaci nam wynagrodzenia. Nasze wynagrodzenie przy rynku pierwotnym wynika z umów z deweloperami.

Jawno · +48 692 649 839 · infojawno@gmail.com

Tekst ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną. Dane i stan prawny na październik 2026 r.

Masz pytanie? Zapytaj przed wizytą w biurze sprzedaży

Pomożemy porównać inwestycje i sprawdzić dokumenty, a do biura sprzedaży pójdziemy razem z Tobą. Na rynku pierwotnym kupujący nie płaci nam wynagrodzenia.

Materiał przygotował pośrednik w obrocie nieruchomościami. Kolejność i dobór inwestycji w tekście nie zależą od wynagrodzenia pośrednika. Tekst nie jest poradą prawną ani podatkową.

Inne poradniki

Wszystkie poradniki